+420 603 964 225 - denně od 9:00 do 18:00 stepanka@dotekpritomnosti.cz

Máte chuť naučit se něco z přírodního stavitelství? Například jak se staví zdi ze slaměných balíků, nebo dělají omítky z hlíny? Kromě projektu Terapie tmou u Štědřicha tvořím spolu s přítelem Ondrou (projektantem přírodních staveb) náš vlastní přátelský vesmír, Štědřejovu zahradu a chatu. Všichni, kdo by nám chtěli přijet pomoct a u toho se něco naučit, jsou srdečně vítáni!

Příběh Štědřejovy zahrady a chaty

Původně to byla ruina z březolitu a eternitu, ve které žila bezdomovkyně zvaná Anakonda se svými kumpány a několika vlčáky. Když zemřela, prodal majitel okamžitě vybydlenou chatu i se zahradou, do které po léta vyváželi všechen odpad a posléze zapalovali, takže první roky jsme víceméně jen vybírali z hlíny spečence starých zapalovačů, baterií, zkroucené a roztavené příbory a pleli a pleli pýr.

I samotnou chatu jsme první roky pouze čistili od polystyrenu, skelné vaty, myších hoven, starých linoleí prochcaných od psů a mravenišť pod nimi. Byly to roky nehezkých překvapení a humusných pokladů. Naše úsilí ale nakonec mělo výsledky a v roce 18 jsme už na zahradě prováděli své první permakulturní experimenty se „seed bombami“, přivezli včelí úl a na podzim sklidili nekonečnou úrodu jablíček, švestek a dýní.

Mnozí z vás byli u toho, když na naší zahradě probíhaly tzv. „Chatičkové akce“. Téměř každý víkend, kdy bylo hezky, se na chatce něco dělo. Přijeli lidé, přes den jsme společně pracovali, oblékali stromy, dávali jim jména, ryli, pleli, usazovali kameny, jedli dobroty, k večeru udělali oheň a seděli u něj, pekli brambory a jablíčka, někdy muzicírovali až do rána. Chatka ve své punkové verzi (natřená remakolkama, ozdobená suvenýry ze sběrného dvora) nám sloužila jako zázemí.

V září 2018 jsme se konečně odhodlali chatu zcela zbořit a začít stavět znovu – ze dřeva, slámy a hlíny. Sehnali jsme křivé stromy, které budou procházet chatkou, navozili jsme balíky slámy na zdi a hlínu na omítky. Letos na jaře začneme opět tam, kde jsme vloni skončili, když nás zaskočil první sníh. Každou pomocnou ruku vítáme!

Pracovní wellness

Vloni v létě zavolal jeden muž před svým nástupem do tmy, že by více potřeboval pohyb na čerstvém vzduchu a smysluplnou fyzickou práci, než se válet ve tmě a rýpat ve svých starých bolístkách. S radostí jsme ho přizvali k dílu a prožili společně skvělý týden práce, letních koupaček u rybníka, pověstně dobrého jídla z naší kuchyně a legrace. Nazvali jsme to „Pracovní wellnes u Štědřicha“ a rádi bychom v této tradici pokračovali i letos!

Každý, kdo přijede pomáhat na zahradu a chatu, má zajištěno jídlo a nocleh, rádi vás přivezeme od vlaku ze Skalice nad Svitavou. Sledujte tedy naši fb stránku Štědřejova zahrada, kde se vždy včas dozvíte o dalších „Chatičkových akcích“, co se bude aktuálně dělat a co s sebou. Pokud nejste na fb, zavolejte nám, že máte zájem (603 964 225)

P.S.: Kdo je to ksakru ten Štědřich a kdo Štědřej, ptáte se asi. Vysvětlím! 🙂 Když jsem zakládala projekt terapie tmou, byla jsem vdaná za muže jménem Oldřich a společně jsme vyráběli orgonity, kterým se časem začalo říkat od Štědřicha – tedy od Štěpánky a Oldřicha. A protože v té době vznikala i tma, pojmenovala jsem ji taky „u Štědřicha“. Jak šel čas, rozvedli jsme se, i orgonity už neděláme, ale jméno už bylo tak zavedené, že jsem se rozhodla nechat ho tak jak je. Můj nynější přítel se jmenuje Ondřej a z legrace jsme si začali říkat Štědřej – Štěpánka a Ondřej. Tak vznikla Štědřejova zahrada a chata…