Co mají společného pěší poutě, dlouhé půsty, „křest samotou“ v poušti či na zasněžených pláních Laponska, indiánské „vision questy“, zkušenosti s psychedeliky a pobyty ve tmě?
Společným jmenovatelem je to, že se nejedná o každodenní běžný život, nýbrž časově omezené intenzívní zkušenosti, jakési vybočení z zaběhlého časoprostorového vzorce. Jsou to zážitky, které otevírají a rozšiřují vědomí, dají se proto právem nazývat „psychedelické“. Nedají se opakovat příliš často, jinak ztrácí svoji transformační sílu.
Integrace zkušenosti
Je tu ještě jiný důvod: integrace do běžného života všeho toho, co nám během tohoto „výletu“ vyplaví naše nevědomí. Aby to nezůstalo viset kdesi v meziprostoru. Je to, jako když letíte přes celou planetu. Říká se tomu jet lag. Vaše tělo je už doma, ale jemnohmotná těla ještě dobíhají jedno po druhém. Jakobyste uslyšeli, když dorazí i to poslední. Najednou jste konečně zase celí tady. Celiství. Stejně tak po prožití silného transformačního zážitku potřebujete čas, aby vše dosedlo, doletělo. Ale není to jen integrace…
Příprava na cestu, samotná pouť (cesta TAM) ale i cesta ZPĚT, (tedy integrace), jsou stejně důležité části!
Říká Jan Bím, který doprovází lidi na poutích. Dalo by se to nazvat: zasej, skliď a pak sněz. Pak je to teprve opravdu tvoje! Stane se to tvým vlastním tělem, už ti to nikdo nevezme.
Instrukce k „výletu“
Když se chystáte na ayahuascový rituál, je běžné, že dostanete instrukce, jak se na ceremonii připravit. Co jíst a co nejíst, jakým aktivitám se vyhnout. Stejně tak od dobrého šamana dostanete i rady, jak zážitek integrovat. Cítím, že v oblasti terapie tmou tento manuál schází. Proto jsem ho vypracovala a s radostí ho můžu nabídnout komukoliv, kdo cítí, že mu bude užitečný.
MANUÁL TMÁŘE
1. část – Příprava na tmu
-
Čtení literatury o tmě: Čtení o tmě, o prožitcích jiných lidí, je dvojsečná věc: představíte si díky tomu, co všechno se ve tmě může dít, zároveň to ve vás vytvoří i očekávání, která můžou zážitky zablokovat. Pokud jste mentální typ, nasyťte svoji hladovou mysl (Holger Kalweit: Dunkelterapie, knihy o tmě od Jaroslava Duška), ale pak vše zapomeňte a do tmy vstupte jako nepopsaný list papíru! Většině lidí postačí přečtení informací na těchto stránkách – praktické informace, techniky do tmy, blog.
-
Tréning s šátkem na očích: Lidé se často ptají, zda mají doma trénovat se zavázanýma očima. Já osobně si myslím, že ve tmě bude všechno jinak a že tento tréning k ničemu není – každý den ve tmě je vše jiné, prostor se mění v závislosti na stavu vašeho vědomí!
-
Udělat vědomé rozhodnutí: Tohle je nejdůležitějším bodem v přípravě na tmu. Jděte do tmy teprve tehdy, když víte, že vás tam volá vaše duše, že už nelze jet na dovolenou kamkoliv jinam, že nutně potřebujete setkat se sami se sebou nebo si hluboce odpočinout. Sedněte si v klidu, a udělejte VĚDOMÉ a pevné rozhodnutí. Napište si je na papír, abyste je viděli. Je to něco jako splodit chtěné dítě. Pokud rodiče počnou vědomě potomka, většinou ho pak nedají do babyboxu. Pokud se pro tmu rozhodnete vědomě, nezrušíte ji nebo neodejdete hned druhý den.
-
Převzít za ně zodpovědnost: Mnoho lidí se přihlásí do tmy, pak se několikrát odhlásí nebo posunou termín a nakonec vůbec nenastoupí, nebo vylezou druhý den a chtějí vrátit peníze, ačkoliv byli seznámeni s obchodními podmínkami a ví, že neseženeme tak rychle náhradu. Tito lidé možná udělali vědomé rozhodnutí, ale nepřevzali za ně zodpovědnost. Vezměte zodpovědnost i za to, že můžete selhat a odejít dříve, přijměte i pravdila hry poskytovatelů, pro které jste se rozhodli! S tím souvisí i další bod:
-
Zvážit „Set – setting“: Při práci s psychedeliky se tomu říká „set-setting“. Set znamená v jakém stavu do tmy vstupujete, co si do prožitku vnášíte, a setting jsou okolní podmínky, místo, kde látku (tmu) přijmete, kdo u toho bude, co vše zvenčí vás bude ovlivňovat. SET: Pokud se přihlásíte na tmu půl roku dopředu, nemůžete moc ovlivnit, v jakém stavu do tmy půjdete – za půl roku se může změnit mnoho. Z tohoto důvodu je lepší najít si vždy nejbližší volný termín ve chvíli, kdy vás tma zavolá. Pokud musíte plánovat dlouho dopředu, pak vědomě přijměte vše, co si do tmy ponesete, jako to správné, co se má právě řešit. SETTING: Tuto věc však ovlivnit můžete: týká se toho, ke komu půjdete do tmy, jak to tam vypadá a kdo bude váš opatrovník. Tmu můžete vyhledat intuitivně, mnoho lidí to tak dělá: projdete stránky všech poskytovatelů a zeptáte se svého srdce, kam vás to nejvíce táhne a pak už jen důvěřujete, že vše je správně. Pokud je pro vás tento přístup příliš ezoterický a vy chcete mít vše pod kontrolou, pak investujte nějaký čas i peníze a zajeďte se podívat na prostory, které se vám přes internet nejvíce líbily, domluvte si schůzku s opatrovníkem, pohovořte s ním osobně. Pokud nebudete mít dobrý pocit, nechoďte tam. I u nás se někdy stává, že si lidé stěžují na prostor, který si sami vybrali, přestože na stránkách máme popsané velmi pravdivě výhody i nevýhody všech prostor. Jsou věci, které změnit můžeme, ale jsou věci, které změnit pro vás nemůžeme. Rozhodněte se tedy vědomě a vezměte zodpovědnost za to, jaký jste si vybrali set – setting.
-
Ujasnit si jednoduchý Záměr: Dříve jsme tomu nevěnovali pozornost, ale nyní se lidí ptáme: S jakým záměrem jdeš do tmy? Je to velice důležité. Mít pouze 1 záměr. Zjistili jsme, že někteří lidé měli 10 různých záměrů, některé velmi špatně formulované, nebo nesplnitelné! Jedna žena odešla ze tmy dříve, ale neřekla nám, že jejím záměrem bylo přestat kouřit po dvaceti letech a usmrtit své ego. Je důležité svěřit se se svým záměrem opatrovníkovi, pomůže vám ho formulovat reálně a upozornit vás na nesplnitelné záměry. Pokud o vašem záměru ví, může vám ho připomínat ve vašich slabých chvilkách, nebo vám pomáhá během pobytu ve tmě splnit ho tak, abyste k sobě byli stále laskaví a případně dokázali přijmout i selhání.
-
Nemluvit o tom s mnoha lidmi: Tohle je jedna z velmi důležitých věcí. Pokud o svém odchodu do temného ústraní řeknete lidem, zejména takovým, kteří to nechápou, dovolíte jim, aby vás na mentální úrovni rušili svými myšlenkami na vás, svými strachy a obavami o vás. Často jsou to právě rodiče, sourozenci nebo materialisticky založení přátelé, kteří vás můžou před samotným nástupem do tmy od vašeho záměru zrazovat a projektovat do vás své strachy. Svěřte se s tím, kam jdete, pouze lidem, o kterých máte jistotu, že s vaším plánem souzní a podporují ho.
-
Vstoupit do tmy rituálně: Když do tmy vstoupíte tak, že prostě zhasnete světlo, bude velmi jednoduché zase je kdykoliv rozsvítit a odejít pryč s tím, že to nemá žádný smysl. Dovolte si vstoupit do tmy rituálně, zapalte si svíčku, připomeňte si své vedomé rozhodnutí, připomeňte si, že za ně přijímáte zodpovědnost, vybavte si moment, kdy vás vaše duše zavolala do tmy. Předneste nahlas svůj záměr, slibte si, že přijmete vše, co se bude dít, jako součást procesu ve tmě. Přijměte fakt, že to nemusí být příjemné, že můžete prožít i krizi. Někdy je to právě krize, pro kterou si v těchto druzích zkušeností přicházíme. Protože na dně krize na nás čekají diamanty.
-
Vzpomeňte na smrt: Vstoupit do tmy je jako umřít. Když vstupujete do tmy, představte si, že jste pro tento svět na světle právě zemřeli. Zkuste si představit, že už se na svět nikdy nevrátíte. Pomůže vám to spatřit, co vše by po vás na světě zůstalo nedokončené, neurovnané, neodpuštěné – jinými slovy, co by vaši duši opět vtáhlo do dalšího zrození. Některé lidi ve tmě stále vyrušuje jejich mysl, která chce řešit věci tam venku, na světle. Připomeňte jí: „Právě jsem zemřel. Všechny tyto věci jsou už nepodstatné!“ Mysl ztichne. Během celého pobytu ve tmě si zkuste představovat, že jste duše v bardu, která jeden život opustila a na další zrození se připravuje. Pomůže vám to uvidět svůj život jako film, uvidět své talenty, svoji jedinečnost i svá selhání z nadhledu. Pomůže vám to uvidět věci, na kterých v životě opravdu záleží.
2. část – Průběh retreatu ve tmě
-
Dodržovat pravidla hygieny: Mnoho z nás si pod pojmem hygiena představuje mytí rukou před jídlem, původně to však byla věda o tom, jak si udržet zdraví. Týká se těchto věcí: Hluboký kvalitní spánek – dopřejte si ho tolik, kolik tělo potřebuje! Čistý vzduch – ujistěte se, zda má prostor na tmu dobrou vzduchotechniku, abyste byli stále zásobeni čerstvým vzduchem! Voda – dopřávejte si denně koupele nebo sprchu, hlavně studenou! Je dobré jíst pravidelně, menší porce a velmi lehkou stravu, zdržet se kofeinu a teinu ideálně po celý pobyt a pravidelně fyzicky cvičit. Tyto jednoduché návyky nám umožní cítit se dobře ve fyzickém těle.
-
Přijetí všeho, co se vám ve tmě děje, jako vašeho procesu: I ve tmě se může něco pokazit, přestat fungovat, můžete uslyšet nějaké nepříjemné zvuky zvenčí, které nikdo neovlivní(sirény), můžete onemocnět nebo si nesednout s opatrovníkem. Přijměte vše nepříjemné jako součást právě vašeho procesu. Ptejte se, proč jiným se tyto věci nestaly, ale mě ano? Jaké je v tom, co se děje, poselství právě pro mě? Díky tomu nebudete hledat „viníky“, ale přijmete zodpovědnost za to, co změnit můžete: svůj postoj k nežádaným věcem.
-
Zapisujte nebo nahrávejte ve tmě své prožitky!
-
V krizi si připomínat záměr: Pokud cítíte, že už máte všeho dost, že vám tma nic nepřináší a že vylezete ven, zkuste si sednout do ticha a připomenout si svůj záměr, nebo své pocity proberte s opatrovníkem. Dejte si ještě jeden den, abyste zjistili, zda to není jen vaše ego. Často teprve když přestanete cokoliv očekávat, může to přijít! Pokud se přesto rozhodnete odejít, odejděte opět vědomě, zodpovědni za své rozhodnutí.
-
Vystoupit ze tmy rituálně: Jako jste do tmy vstupovali rituálně, stejně tak i vystupte. Je to důležité. Podobně jako na rodinných konstelacích je nutné vystoupit z role, abyste ji nenesli dál. Když do tmy vstupujeme, je to jako vstoupit do jiného časoprostoru. Vědomí se otevře a rozšiřuje se s každým dalším dnem. Pokud vyjdete ze tmy náhle a hned odjedete domů, můžou i nadále setrvávat rozšířené stavy vědomí, takže budete mít pocit, že jste na všechno velmi citliví. Můžete stále dál vnímat neviditelné světy. Můžete si myslet, že jste se zbláznili a hledat pomoc psychiatra. Není to třeba. Stačí vystoupit ze tmy rituálně, připomenout si, že tenhle „výlet“ končí, požádat, aby se vaše duše vrátila z toulek po vesmíru do teď a tady, do vašeho těla. Zavolejte nejen duši, ale i všechna vaše jemnohmotná těla a jednoduchým gestem rukama je jakoby naberte zpět do sebe. Pak obřadně, velkým krokem, vystupte z temné místnosti ven, do světla. Ideálně brzy ráno, při rozbřesku.
-
Vzpomeňte na zrození: Pokud vstup do tmy byl smrtí, vstupem do prostoru barda, pak výstup ze tmy je jako zrození do nové inkarnace! Než vystoupíte, připomeňte si vše důležité, na co jste v bardu přišli. Připomeňte si 3 věci, nebo hodnoty, které jste v bardu uviděli jako nejdůležitější pro život tam venku. A s nimi na paměti vystupte ven, jakobyste se právě rodili z lůna. Pokud byl váš vlastní porod těžký, nebo jste byli nechtění, v tento moment můžete přepsat tuto zkušenost.
3. část – Integrace prožitku
-
Přechodové dny: Pokud cítíte, že je čas vystoupit ze tmy třeba o den, dva, dříve, nemějte pocit že jste selhali. Zejména lidé, kteří cítí, že ve tmě dostali, pro co přišli a že se jejich proces zakončil, můžou vyjít dříve a využít poslední dny jako tzv.tranzitní, přechodové dny. Můžete se vydat na dlouhé vycházky po lese, zapisovat si již na světle, co jste zažili a co vám stále ještě chodí k procesu. Důležité je zůstat v tichosti, bez mobilu a internetu, v podobném modu, jako ve tmě, pouze bez tmy.
-
Víkend bez telefonu, počítače, v přírodě: Pobyty u nás začínají i končí v pátek. Je to proto, abyste měli ještě celý víkend k dobru, než půjdete opět do práce. Zkuste si dát jako součást záměru, že tyto dva dny zůstanete ještě tiší, nebudete plánovat žádné společenské akce, párty, zdržíte se alkoholu a drog (ano, i těch psychedelických, protože jednu silnou psychedelickou zkušenost máte právě v žaludku a čeká na strávení 🙂 a vrátíte se ke svým zápiskům nebo nahrávkám ze tmy, vyextrahujete z nich to nejpodstatnější, vytáhnete si 3 věci, které skutečně stojí za to, aby byly integrovány do života.
-
Celý příští týden v klidovém režimu: Nejen víkend, ideální je, pokud dokážete zůstat v klidovém režimu i celý nastávající týden…
-
Nerozmělnit zážitek, nemluvit o něm s lidmi: Můžete si být jistí, že první, co se všichni zeptají, bude: „Tak co?“ I to je důvod, proč o tom neříkat mnoha lidem před vstupem do tmy. Dovolte si odpovědět jim, že to ještě není hotové, že jste stále v procesu. Že jim rádi popovídáte, až vše doběhne, až budete mít zkušenost integrovanou. Povídáním o zkušenosti před tím, než ji integrujete, ji pouze rozmělňujete. Děláte díry, kudy může utéct energie v podobě vhledů a pocitů, kterou uvolnilo vaše nevědomí jen pro vás! Řeknete lidem cosi velmi niterného a oni odpoví: „Ach tak, a to je celé? Nic moc. Měl jsi jet raději k moři.“ Vy sami začnete najednou pochybovat, zda to bylo dobré rozhodnutí. Vyčkejte alespoň měsíc.
-
Sepsat celý příběh své tmy, ne později než za týden, pak se zážitky vypařují a oplošťují: Než komukoliv začnete o prožitku vyprávět, zapište si ho v celé jeho šíři. Nečekejte s tím však dlouho, niterné zážitky mají tendenci vypařit se, s časem se oplošťují. Zapište je, dokud jsou čerstvé. Ideálně hned o víkendu, nejpozději během následujícícho týdne. Založte si deník, kam si i nadále budete zapisovat vše zajímavé, co se bude dít.
-
Zapisování snů a znamení – neobvyklých událostí v průběhu několika týdnů po tmě: Všímejte si, co neobvyklého se kolem vás děje v nejbližších týdnech po výstupu ze tmy. Zapisujte si je. Zapisujte si i své sny. Pokud vám něco není jasné, neptejte se lidí kolem sebe, zeptejte se do svého nitra, třeba během meditace nebo před spaním. Vaše nevědomí vám může odpovědět třeba skrze sny nebo znamení kolem vás.
-
Napsat si na viditelné místo 3 nejdůležitější věci, které vám ve tmě přišly a je třeba uskutečnit je v realitě, sepsat si kroky, které k tomu vedou a pracovat na tom denně: Existuje pohádka, ve které se jednou za rok otevíraly jeskyně, plné pokladů. Jedna žena si v jeskyni nabrala plnou sukni diamantů a drahého kamení. Neměla už kapacitu vzít dítě, nechala je tedy v jeskyni a šla odnést drahokamy domů. Když se však vrátila pro dítě, zjistila, že jeskyně se mezitím zavřela. Naříkala, šla domů a tam spatřila, že se všechny drahokamy staly pouhým prachem a kamením… Abychom nedopadli jako tato žena, musíme se ujistit, že jsme ve tmě nic nenechali a drahocenné vhledy, které tam získáme, musíme opečovávat. Co to znamená, že se z nich stane kamení? Propadnou do zapomnění a nic z toho nerealizujeme. Vrátíme se do zajetých kolejí a nenajdeme sílu uskutečnit vize, které nám naše duše poslala. Proto je potřeba zredukovat je na 3 nejdůležitější, napsat je, dát do rámu a pověsit nad postel nebo pracovní stůl. Mít je na očích, dokud nebudou proměněny v naši každodenní realitu. Aby se tak stalo, zapišme si ke každé i konkrétní kroky, které je třeba udělat. Zapišme si do kalendáře, kdy pro to můžeme udělat první krok.
-
Tohle je doslova strávení všeho, co jsem zaseli, sklidili, a snědli. Právě zde to přetavujeme v sebe samé, ve své tělo, ve svůj každodenní život. Gobelín svého života prokládáme diamanty, nalezenými ve tmě, diamanty, které v něm stále svítí, nezhasínají…
P.S.: Nezapomeňte si všimnout, že proces integrace již skončil! Poznáte to tak, že už dávno budete žít nové ideje, že jste uskutečnili všechny změny a vaše duše vás opět volá k další zkušenosti ve tmě!